دکتر عکاشه در مراسم پاسداشت45 سال خدمت به زلزله شناسی ایران:

83 درصد شهرهای کشور در معرض خطر زیاد یا خیلی زیاد زلزله هستند

» سرویس: علمی و فناوری - علمی

به پاس 45 سال خدمت استاد بهرام عکاشه، پیشگام دانش زلزله شناسی در ایران، روز پنج‌شنبه مراسم نکوداشتی با حضور جمعی از اساتید، دانشجویان و فعالان حوزه زلزله شناسی در تالار دکتر شریعتی کتابخانه حسینیه ارشاد برگزار شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم ضمن قرائت شعرهایی توسط دانشجویان استاد با اهدای لوح‌های تقدیر از خدمات 45 ساله دکتر عکاشه تقدیر به عمل آمد.

دکتر بهرام عکاشه، پیشگام برجسته دانش زلزله شناسی در ایران و از اساتید پیشکسوت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران طی سخنانی در این مراسم با تقدیر از بانیان و شرکت‌کنندگان مراسم تصریح کرد: این نکته که در قید حیات از من تقدیر شد، اقدام نیکی است که باید آن را آموخت و گسترش داد.

وی عنوان کرد: احساس خوبی که در این مراسم به بنده دست داد به نحوی ای است که حس می‌کنم چندین سال جوان شده‌ام.

استاد بهرام عکاشه در سال 1315 هجری شمسی در شهر مسجد سلیمان به دنیا آمد. پس از گذراندن دبستان و دبیرستان در زادگاه و اهواز در خرداد 1334 موفق به دریافت دیپلم ریاضی شد.

در مهر ماه همان سال، تحصیل فیزیک را در دانشگاه تهران شروع کرد و پس از اخذ لیسانس فیزیک در دی ماه 1338 به عنوان دانشجوی بورسیه مبادله ای عازم آلمان شد. پس از گذراندن دوره های زبان در بهار 1339 در دانشگاه صنعتی اشتوتگارت به تحصیل فیزیک و ژئو فیزیک مشغول شد و دروس مقدماتی زلزله شناسی را نزد پروفسور هیلر (همکار سابق پروفسور گوتنبرگ رئیس مؤسسه ژئوفیزیک فرانکفورت) گذراند.

با بازنشسته شدن پروفسور هیلر، تحصیلات خود را نزد شاگرد وی پروفسور برگهمر در شهر فرانکفورت ادامه داد. وی تحصیلات فوق لیسانس و دکتری خود را با گذراندن دروس فیزیک، ژئوفیزیک، زمین شناسی و هواشناسی به انجام رساند و در سال 1347 موفق به کسب درجه دکتری ژئوفیزیک شد. دکتر عکاشه در دوران اقامت در آلمان یک سال دستیار آزمایشگاه بود و برای دانشجویان تدریس می‌کرد. هم‌چنین مدتی مسوول ثبت داده‌های زلزله در یک پایگاه زلزله‌سنجی در غرب فرانکفورت بود.

هرچند امکان اقامت و کار در دانشگاه‌های آلمان برای دکتر عکاشه فراهم بود، اما چند ماه از پایان تحصیل به کشور بازگشت و کار خود را در مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران شروع کرد.

وی در سال 1354 به رتبه دانشیاری و 10 سال بعد به درجه استادی دانشگاه تهران نائل شد. عکاشه که سال‌ها رییس بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بود، پس از بازنشستگی از دانشگاه تهران که به درخواست خود وی صورت گرفت، ریاست گروه ژئوفیزیک و دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال را بر عهده گرفت.

دکتر عکاشه چهل سالی است که مکررا نسبت به خطر وقوع زلزله در کشور خصوصا کلان شهر تهران هشدار داده و از طرفداران تغییر محل پایتخت به منظور به حداقل‌رساندن تلفات ناشی از زلزله احتمالی است.

استاد، مراسم پاسداشت 45 سال تلاش و خدمت خود به زلزله شناسی ایران را هم فرصتی برای اطلاع رسانی و هشدار در خصوص زلزله قرار داد و هشت پیشنهاد برای ارتقای آمادگی و ایمنی در مقابل زلزله در کشور ارائه کرد.

برنامه‌ریزی جهت مقابله با زلزله، درک کلیدی بحران ناشی از زلزله، اصلاح اساسی آیین‌نامه‌های کنونی و عمل‌گرا کردن آن‌ها، متعهد‌کردن مهندسان در برابر سازه‌های ساخته‌شده، توجه به نقش مردم قبل از شروع بحران، هنگام بحران و پس از بحران، توسعه وسیع آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی دبستان، راهنمایی و دبیرستان و دانشگاهی و ایجاد واحد‌های درسی در بحث زلزله و نحوه‌ی مقابله با آن، برگزاری مانورهای زلزله در شکل‌های برگزار‌شده جهانی آن و نمایش فیلم‌های تلویزیونی و بحث‌های رسانه‌یی محورهای پیشنهادی دکتر عکاشه برای افزایش آمادگی در برابر زلزله بود.

وی تاکید کرد:‌احساس مسوولیت در مقابل زلزله باید در مغز افراد جایگاه داشته و نمی‌توان آن را دیکته و یا تزریق کرد و تمامی افراد خودشان باید در این زمینه احساس مسوولیت کنند.


زنگ تلفن؛ «خبر» یا «خطر»

جمعه 7 تیر 1392 12:43 ب.ظ

یادآوری به شهروندان؛

زنگ تلفن؛ «خبر» یا «خطر»

» سرویس: سیاسی - سیاست داخلی

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در سایت اطلاع‌رسانی خود به مردم کشورمان یادآور شده است که « زنگ تلفن همیشه زنگ خبر نیست، بلکه گاهی زنگ خطر است»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در توضیح این هشدار آمده است: هرگاه دو کشور یا دو گروه یا حتی دو طرز تفکر، طوری کنار هم قرار بگیرندکه منافع آن‌ها با هم تقابل داشته باشند بخصوص این‌که با هم در تخاصم باشند، می‌طلبد که جهت مقابله با همدیگر، اطلاعات و شناخت کافی از اهداف، مواضع، امکانات، توان علمی یاتسلیحاتی یا ... و بالاخره کوچکترین مسایل همدیگر داشته باشند تا در زمان لازم با برنامه‌ریزی بر اساس اطلاعات به دست آمده به اهداف خود برسند. کسب اطلاعات و اخبار حوزه تعریف، از طرق مختلف آشکار و پنهان می‌باشد.

یکی از آسان‌ترین و کم‌خطرترین شیوه‌های طرف متخاصم برای کسب اطلاعات به صورت مخفیانه استفاده از ابزار فنی و مخابراتی مثل تلفن، فاکس، تلکس و اینترنت است و ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین آن استفاده از تلفن است. جمع‌آوری از طریق تلفن را جاسوسی تلفنی و به نوعی دیگر که همراه با فریب باشد تخلیه تلفنی می‌گویند. از آن‌جا که گروهک‌های ضدانقلاب مثل منافق و برخی عناصر خود فروخته همواره در پی کسب اطلاعات از مراکز دانشگاهی و فعالیت‌های علمی کشور هستند، جهت اطلاع همگان برخی نکات بارز در برخورد با این افراد ذکر می‌گردد.

زنگ تلفن همیشه زنگ خبر نیست ، بلکه گاهی زنگ خطر است

* هرگونه اطلاعات درون سازمانی که دانستن آن برای عموم جایز نیست، دارای ارزش است و نمی‌بایست فاش گردد.

* دادن اطلاعات به تماس گیرنده را موکول به تماس تلفنی خودتان کنید که ضمن اخذ شماره تلفن و چک کردن آن برقرار خواهید کرد.

* صرف این‌که طرف تماس، به شما یک شماره داد، دلیل صحت او نیست بلکه باید شماره داده شده را بررسی کنید.

* از دادن شماره تلفن‌های غیر عمومی به افراد ناشناس خودداری کنید.

* در صورتی که تماس گیرنده به موارد ضعف شما اشاره کند، یا در صورت ندادن اطلاعات تهدید به از دست دادن شغل یا گزارش به رده‌های بالاتر نماید، اعتنا نکنید.

* بعضی وقت‌ها تماس گیرنده، اتفاق مدنظر را به صورتی تعریف می‌نماید تا مخاطب تحریک شده و اطلاعات جزئی‌تری بدهد.

* اگر فردی تماس گرفته و اطلاعات آشکاری راجع به موضوع دارد، دلیل صاحب نظر بودن او نیست، پس به او اعتماد نکنید.

* جاسوس‌ها از علاقه نیروهای یک سازمان در جهت راه‌اندازی کار سازمان‌های دیگر استفاده کرده و در ساعات غیر اداری تماس گرفته، خود را مسوول سازمان دیگر معرفی می‌کنند، پس با سوال و جواب زیرکانه ادعای او را بررسی کنید.

* اساس تخلیه تلفنی بر غفلت و فریب است، مواظب غفلت خود و فریبکاری دشمن باشید.

در ادامه برخی روش‌هایی که منافقین، از آن‌ها در تماس با افراد نخبه و علمی کشور بهره برده‌اند، جهت بهره‌برداری اعلام می‌شود:

* تماس گیرنده خود را با هویت فردی دیگر از مراکز علمی و پژوهشی یا ریاست جمهوری یا وزارت علوم معرفی می‌نماید.

* موضوع صحبت در محور برگزاری سمینار یا نشست علمی، ارائه مقاله، مصاحبه مطبوعاتی بوده و خواستار اطلاعات از مخاطب پیرامون افراد و پروژه‌های علمی و اداری می‌گردند.

* مشخصات و شماره تماس افراد مختلف و اساتید و پژوهشگران مرتبط با علوم فوق‌الذکر را خواستار می‌گردند.

* مشخصات و شماره تماس افراد مرتبط با صنایع نظامی و یا دانشجویان دوره دکتری یا کارشناسی ارشد نظامی، شاغل به تحصیل در محیط های وزارت علوم را درخواست می‌نمایند.

* مشخصات پروژه‌های مرتبط با پیشرفت‌های علمی و افراد فعال در آن را درخواست می‌نمایند.

* فرد تماس گیرنده، نامه‌ای رسمی و جعلی به امضای مقامی مسوول می‌فرستد و خواستار ارسال اطلاعات خاص می‌شود.

* در مکالمات تلفنی از به کار بردن اخبار و اطلاعات طبقه‌بندی شده خودداری فرمائید.

آیا می‌دانید تخلیه تلفنی، دقیق‌ترین و آسان‌ترین شیوه جمع‌آوری دشمن است؟آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات