معاون استاندار خراسان‌رضوی:
عقب افتادگی‌های حوزه خانواده و زنان را باید جبران کرد

خبرگزاری فارس: معاون امنیتی انتظامی استاندار خراسان رضوی گفت: باید عقب افتادگی‌های حوزه خانواده و زنان را جبران کرد.

خبرگزاری فارس: عقب افتادگی‌های حوزه خانواده و زنان را باید جبران کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمد غفاری ساعتی قبل در جلسه کارگروه زنان و خانواده استان خراسان‌ رضوی در استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: در حوزه زنان و خانواده در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دچار عقب افتادگی‌هایی هستیم که باید این کارگروه به دنبال رفع آنها باشد.

وی ادامه داد: این عقب افتادگی‌ها به دو علت رخ داده است، ابتدا اینکه ما مورد تهاجم فرهنگی گسترده غرب به موضوع خانواده هستیم و علت دوم هم این است که برخی غفلت‌های نهاد خانواده، نهادهای آموزشی و نهادهای حکومتی بوده است.

معاون امنیتی انتظامی استاندار خراسان‌رضوی تصریح کرد: نقش محوری خانواده در اجتماع، تاثیر‌گذاری در تربیت و همچنین نقش در آموزش انسان‌ها در اجتماع سه علت تهاجم دشمن به حوزه خانواده است.

غفاری با بیان اینکه در حوزه خانواده دچار جنگی خانمان‌سوز هستیم، خاطرنشان کرد: کاهش تاثیرگذاری خانواده در جامعه و تغییر سبک زندگی اهداف عمده دشمن در این جنگ است.

وی گفت: غیر از طرح تحکیم بنیان خانواده که اقدامات خوبی در آن صورت گرفته است و بودجه مناسبی نیز برای این امر اختصاص یافته است، با توجه به چالش‌های پیش رو باید طرح‌های مناسبی برای حل مشکلات در کارگروه خانواده تدوین شود.

معاون امنیتی انتظامی استاندار خراسان‌رضوی در ارتباط با چالش‌های زنان و خانواده تصریح کرد: ما امروز با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم از جمله همجنس‌گرایی که خانواده‌ها را رنج می‌دهد و نباید مشکلات را ندید بگیریم، باید حقایق را بیان کنیم تا احساس همگرایی برای حل مشکلات ایجاد شود.

وی افزود: همجنس‌گرایی، زوج آزاد یا همخانه بودن دختر و پسر بدون تعهد و ازدواج، همسران مصنوعی، طلاق عاطفی، روسپیگری، زندگی مجردی و زندگی تک والدی تهدیدات جدی خانواده‌ است که با چند طرح سطحی نمی‌توان این مشکلات را حل کرد.

معاون استاندار خراسان‌رضوی ادامه داد: برای حل این مشکلات نیاز به برنامه‌ریزی، پژوهش و آموزش داریم و باید به صورت جدی کار کرد.

غفاری تاکید کرد: دشمن به دنبال کاهش نقش مادری زنان است و تلاش می‌کند تا نقش زن و مرد را در خانواده عوض کند که این مسائل تکان دهنده است و باید جدی گرفته شود.

معاون امنیتی انتظامی استاندار خراسان‌رضوی با اشاره به ابلاغ طرح عفاف و حجاب به دستگاه‌ها تاکید کرد: با گذشت مدتی از ابلاغ طرح اما هنوز برخی دستگاه‌ها اقدام جدی انجام نداده‌اند و هنوز وضعیت ترمینال‌ها و پایانه‌ها، پارک‌ها و سینماها تغییر چندانی نکرده است.

وی افزود: بحث عفاف و حجاب تنها مختص بانوان نیست و امروز شاهد بدحجابی آقایان هم هستیم و به نظر می‌رسد تعداد مردان بد حجاب از بانوان بدحجاب بیشتر است.

غفاری خطاب به اعضای کارگروه زنان و خانواده گفت: کمیته‌های این کارگروه فعال شوند و انتظار داریم که طرح‌های مناسبی برای مقابله با مشکلات حوزه خانواده ارائه کنند.

وی افزود: زمانی دولت یک‌هزار میلیارد تومان بودجه فرهنگی برای استان تصویب کرد که این‌قدر صحبت حاشیه‌ای برایش کردند که دیگر این اتفاق تکرار نشد و در بودجه سال 91 بودجه‌ای خارج از بودجه دستگاه‌ها نداریم و استانداری هم بودجه‌ای ندارد که توزیع کند بنابراین کمیته‌ها وظیفه توزیع بودجه ندارند.

وی ادامه داد: کمیته‌های کارگروه خانواده باید طرح‌های خود را مطرح و برای انجام آنها میان دستگاه‌ها هماهنگی ایجاد کنند.

گفتنی است در این کارگروه ایجاد کمیته‌های فرهنگی به ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان‌رضوی، کمیته اجتماعی به ریاست سازمان بهزیستی استان و کمیته آموزش و پژوهش با ریاست سازمان آموزش و پرورش استان خراسان‌رضوی برای کارگروه زنان و خانواده تصویب شد.